اتریش، سرزمین زیبایی‌های خیره کننده در دل اروپا، از دیرباز به ارائه آموزش باکیفیت شهرت داشته است. تعدادی از بهترین دانشگاه‌های جهان در این کشور قرار دارند. این کشور دارای 62 دانشگاه است که طیف وسیعی از دوره‌ها و مدارک تحصیلی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهند. همچنین امکان تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور مهیا است. دولت این کشور، سرمایه‌گذاری سنگینی در آموزش انجام می‌دهد و به‌طور کلی، نظام آموزشی اتریش به دلیل کیفیت و نوآوری آن، بسیار محبوب است و دانشجویانی از سراسر جهان را به خود جلب می‌کند. در ادامه با Make it in Austria همراه باشید تا بهترین دانشگاه‌های اتریش و نحوه پذیرش گرفتن در آن‌ها را بهتر بشناسید.

معرفی بهترین دانشگاه‌های اتریش ۲۰۲۴

اتریش تأکید ویژه‌ای بر پژوهش و نوآوری دارد و بسیاری از دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی این کشور در رتبه‌بندی‌های جهانی به‌شدت مورد توجه قرار می‌گیرند. 5 دانشگاه اتریش رنکینگ جهانی زیر 500 را کسب کرده است. این موضوع، همراه با هزینه‌های تحصیل نسبتاً پایین، اتریش را به مقصدی جذاب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است.

دانشگاه وین، قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه اتریش است. این دانشگاه بیش از ۸۰۰ سال قدمت دارد و چهره‌هایی برجسته در تاریخ علم و دانش، از جمله زیگموند فروید و اروین شرودینگر، در آن تحصیل کرده‌اند.

در کنار دانشگاه وین، دانشگاه‌های دیگری نیز در اتریش وجود دارند که قدمت کمتری دارند، اما کیفیت آموزشی بالایی ارائه می‌دهند. این دانشگاه‌ها در رشته‌های مختلف تحصیلی، از جمله علوم پایه، علوم انسانی، علوم اجتماعی، مهندسی و پزشکی، برنامه‌های تحصیلی متنوعی ارائه می‌کنند.

در جدول زیر بهترین دانشگاه‌ های‌ اتریش برای ایرانیان در سال ۲۰۲۴ از نظر رنکینگ جهانی THE و QS را معرفی می‌کنیم.

ده دانشگاه برتر اتریش

 

نام رسمی دانشگاه

THE 2024

QS 2024

نام دانشگاه

ردیف

University of Vienna

=119

=130

دانشگاه وین

1

Medical University of Graz

201-250

-

دانشگاه پزشکی گراتس

2

Medical University of Vienna

201-250

-

دانشگاه پزشکی وین

3

Medical University of Innsbruck

251-300

-

دانشگاه پزشکی اینسبروک

4

TU Wien

251-300

=184

دانشگاه فنی وین

5

University of Innsbruck

301-350

=362

دانشگاه اینسبروک

6

Johannes Kepler University of Linz

401-500

=446

دانشگاه یوهانس کپلر لینز

7

University of Graz

501-600

651-700

دانشگاه گراتس

8

Graz University of Technology

501-600

=284

دانشگاه فنی گراتس

9

University of Klagenfurt

501-600

=580

دانشگاه کلاگنفورت

10

معرفی و بررسی امکانات بهترین دانشگاه‌های اتریش 2024

در ادامه به بررسی و معرفی بهترین دانشگاه‌ های اتریش از نظر امکانات و دانشکده‌های مختلف می‌پردازیم:

1.     دانشگاه وین

قدیمی‌ترین و یکی از بهترین دانشگاه‌ های اتریش، با طیف گسترده‌ای از رشته‌های علوم انسانی، اجتماعی، طبیعی و حقوق، برنامه‌های متنوعی را توسط اساتید برجسته ارائه می‌دهد و اعتبار زیادی برای برتری علمی دارد.

دانشگاه وین دارای 13 کتابخانه، 200 آزمایشگاه، 100 سالن کنفرانس و آمفی‌تئاتر، و چندین مرکز پژوهشی است. کتابخانه مرکزی دانشگاه وین یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های دانشگاهی در اروپا است و دارای بیش از 6 میلیون کتاب و مجله است.

2.     دانشگاه صنعتی وین (TU Wien)

به خاطر برنامه‌های مهندسی و فنی خود، در میان برترین دانشگاه‌های فنی اروپا قرار دارد. این دانشگاه امکانات و فرصت‌های آموزشی پیشرفته برای دانشجویان رشته‌های مهندسی، علوم کامپیوتر و علوم طبیعی فراهم می‌کند.

دانشگاه صنعتی وین دارای 10 کتابخانه، 150 آزمایشگاه، 50 سالن کنفرانس و آمفی‌تئاتر، و چندین مرکز پژوهشی است. آزمایشگاه‌های دانشگاه صنعتی وین به‌روزترین تجهیزات و فناوری‌های روز را در اختیار دارند و دانشجویان و محققان را برای انجام تحقیقات پیشرفته در زمینه‌های مهندسی و علوم طبیعی آماده می‌کنند.

3.     دانشگاه صنعتی گراتس (TU Graz)

در شهر زیبای گراتس واقع شده و در رشته‌های مهندسی و علوم فنی تخصص دارد. همکاری‌های قوی این دانشگاه با صنعت و برنامه‌های پژوهشی، تجربیات عملی را برای دانشجویان فراهم می‌کند و خلاقیت و نوآوری آن‌ها را تقویت می‌کند.

TU Graz دارای 7 دانشکده و 100 آزمایشگاه است. همچنین این دانشگاه شامل کتابخانه، سالن‌های مطالعه، سالن‌های کنفرانس، آمفی‌تئاتر، سالن‌های ورزشی، خوابگاه‌های دانشجویی و سایر امکانات رفاهی است.

4.     دانشگاه یوهانس کپلر لینز

در زمینه‌های علوم اجتماعی، اقتصاد و حقوق برتر است. این دانشگاه با تمرکز بر مطالعات میان رشته‌ای، طیف گسترده‌ای از برنامه‌هایی را ارائه می‌دهد که دانشجویان را به تفکر انتقادی مجهز می‌کند و آن‌ها را برای چالش‌های بازار کار جهانی آماده می‌کند.

دانشگاه یوهانس کپلر لینز شامل 10 دانشکده و چندین مرکز پژوهشی است و کتابخانه مرکزی آن بیش از 2 میلیون کتاب دارد.

5.     دانشگاه اینسبروک

در شهر اینسبروک اتریش قرار گرفته، یک تجربه تحصیلی منحصر به فرد ارائه می‌دهد. این دانشگاه که به خاطر برنامه‌های تحقیقاتی قوی و محیط خیره کننده معروف است، طیف گسترده‌ای از رشته‌ها از جمله علوم طبیعی، علوم انسانی، علوم اجتماعی و پزشکی را ارائه می‌دهد.

دانشگاه اینسبروک دارای بیش از 50 آزمایشگاه است که به‌روزترین تجهیزات و فناوری‌های روز را در اختیار دارند.

6.     دانشگاه آلپن-آدریا-کلاگن‌فرت

 در شهر زیبای کلاگن‌فرت واقع شده و بر مطالعات میان‌رشته‌ای تأکید زیادی دارد. رویکرد نوآورانه این دانشگاه به تدریس و تحقیق، خلاقیت، تفکر انتقادی و همکاری بین دانشجویان را تقویت می‌کند.

این دانشگاه درحال حاضر بیش از 12000 دانشجو دارد و دارای 4 دانشکده است که در زمینه‌های مختلف علوم، مهندسی، علوم اجتماعی، اقتصاد و حقوق برنامه‌های آموزشی ارائه می‌دهند.

7.     دانشگاه پزشکی وین

 برای برنامه‌های پزشکی و حوزه سلامت مشهور است. این دانشگاه با تمرکز بر تحقیقات پیشرفته و آموزش بالینی، پزشکان آینده را برای رسیدگی به نیازهای دائما در حال تغییر جامعه آماده می‌کند.

دانشگاه پزشکی وین بزرگ‌ترین دانشکده پزشکی آلمانی زبان است و دارای 3 کتابخانه، 100 آزمایشگاه، 50 سالن کنفرانس و آمفی‌تئاتر، و چندین بیمارستان و مرکز درمانی است.

بیمارستان عمومی وین که یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین بیمارستان‌های اروپا محسوب می‌شود، بخشی از دانشگاه پزشکی وین است. این موضوع به دانشجویان این دانشگاه فرصت‌های بی‌نظیری برای آموزش بالینی ارائه می‌دهد.

بهترین دانشگاه‌های اتریش در حوزه علوم پزشکی

اخذ تخصص پزشکی در اتریش هدف بسیاری از داوطلبان تحصیل در این کشور است. برای تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی اتریش باید به زبان آلمانی درس بخوانید و این یک الزام است. در ادامه بهترین دانشگاه ‌های پزشکی اتریش را معرفی می‌کنیم.

نام دانشگاه

رتبه QS پزشکی

مورد تأیید وزارت علوم

مورد تأیید وزارت بهداشت

دانشگاه پزشکی وین

۱۰۵

بله

بله

دانشگاه وین

۲۶۴

بله

بله

دانشگاه پزشکی گراتس

۲۷۴

بله

بله

دانشگاه پزشکی اینسبروک

۳۱۱

بله

بله

دانشگاه منابع طبیعی و علوم زیستی کاربردی وین

۳۹۱

بله

بله

 

بهترین دانشگاه‌های اتریش در حوزه مهندسی

دانشگاه ‌های اتریش در حوزه مهندسی از اعتبار و شهرت بالایی برخوردار هستند. صنعت این کشور بسیار قوی است و سالانه بودجه‌های کلان برای آن درنظر گرفته می‌شود. بنابراین تربیت و جذب مهندسان خبره برای اتریشی‌ها اهمیت بالایی دارد. برخی از بهترین دانشگاه‌های اتریش در حوزه مهندسی عبارتند از:

نام دانشگاه

رتبه QS مهندسی

مورد تأیید وزارت علوم

مورد تأیید وزارت بهداشت

دانشگاه فنی وین

۱۲۵

بله

خیر

دانشگاه صنعتی گراتس

۲۷۹

بله

خیر

دانشگاه وین

۳۲۲

بله

بله

 

بهترین دانشگاه‌های اتریش در حوزه علوم‌ انسانی و هنر

اگر علاقه‌مند به رشته‌های حقوقی و علوم انسانی هستید، و یا اینکه قصد دارید یک روانشناس خبره در اتحادیه اروپا شوید، دانشگاه‌های اتریش بهترین گزینه هستند. در ادامه بهترین دانشگاه‌های اتریش برای رشته‌های علوم انسانی را معرفی می‌کنیم.

نام دانشگاه

رتبه QS علوم‌ انسانی و هنر

مورد تأیید وزارت علوم

مورد تأیید وزارت بهداشت

دانشگاه وین

۴۴

بله

بله

دانشگاه اروپای مرکزی

۱۵۱

خیر

خیر

دانشگاه کارل فرانزنس گراتس

۲۳۰

خیر

بله

دانشگاه اینسبروک

۳۷۰

بله

بله

 

بهترین دانشگاه‌های اتریش در حوزه مدیریت و علوم اجتماعی

اتریش یکی از کشورهای اروپایی است که دانشگاه‌های معتبری در حوزه علوم اجتماعی و مدیریت دارد. برخی از این دانشگاه‌ها در سطح بین‌المللی شناخته شده‌اند و برنامه‌های آموزشی باکیفیتی را ارائه می‌دهند. در ادامه، به معرفی برخی از بهترین دانشگاه‌های اتریش در حوزه علوم اجتماعی و مدیریت می‌پردازیم:

نام دانشگاه

رتبه QS مدیریت و علوم اجتماعی

مورد تأیید وزارت علوم

مورد تأیید وزارت بهداشت

دانشگاه وین

۱۵۷

بله

بله

دانشگاه اقتصاد و تجارت وین (WU)

۱۶۴

خیر

خیر

دانشگاه اروپای مرکزی

۱۹۱

خیر

بله

بهترین دانشگاه های اتریش

تحصیل در بهترین دانشگاه‌های اتریش به چه زبانی است؟

الزامات زبان برای پذیرش در بهترین دانشگاه‌های اتریش به نوع دانشگاه، رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی مورد نظر بستگی دارد. به‌طور کلی، دانشگاه‌های اتریش برای پذیرش دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی را الزامی می‌دانند.

زبان آلمانی، زبان رسمی اتریش است و در اکثر دانشگاه های اتریش تدریس می‌شود. برای تحصیل در اتریش به زبان آلمانی، می‌توانید مدرک زبان آلمانی در سطح A1 یا A2 را داشته باشید و مدرک B1 را تا مدت زمان مشخصی ارائه دهید. این نمره را می‌توان از طریق آزمون‌های مختلف مانند آزمون TestDaF، آزمون DSH یا آزمون Goethe-Zertifikat کسب کرد.

همانطور که اشاره شد تحصیل در تخصص پزشکی الزاما به زبان آلمانی نیاز دارد.

در برخی از بهترین دانشگاه های اتریش برای ایرانیان، امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. برای تحصیل در این دانشگاه ها، باید مدرک زبان انگلیسی در سطح C1 یا معادل آن را داشته باشید. این نمره را می‌توان از طریق آزمون‌های مختلف مانند آزمون آیلتس(حداقل 6.5)، آزمون تافل یا آزمون تافل iBT کسب کرد.

باید بدانید که تعداد رشته‌های انگلیسی زبان در اتریش کم است. برترین دانشگاه‌های اتریش شامل وین، فنی وین، اینسبروک و گراتس به مدرک زبان آلمانی در سطح B2 یا معادل آن برای تحصیل در تمام رشته‌ها به آلمانی زبان، و مدرک زبان انگلیسی در سطح C1 یا معادل آن برای تحصیل در تمام رشته‌های انگلیسی زبان نیاز دارند.

مدارک و شرایط پذیرش در بهترین دانشگاه‌های اتریش برای ایرانیان

شرایط پذیرش در بهترین دانشگاه ‌های اتریش نیز به نوع دانشگاه انتخابی و رشته و مقطع تحصیلی شما بستگی دارد. متقاضیان تحصیل در اتریش بطور کلی باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • سن: بدون محدودیت
 • مدرک زبان: مدرک زبان آلمانی C1 | مدرک انگلیسی آیلتس حداقل 6.5 یا آزمون معادل آن در سطح C1
 • تمکن مالی: 900 یورو در ماه
 • بیمه درمانی: پوشش بیمه درمانی تا مبلغ 30.000 یورو
 • گواهی عدم سوپیشینه
 • انگیزه‌نامه‌
 • مدارک ثبت نام
 • تعیین محل اقامت در اتریش
 • رسید پرداخت هزینه اجازه اقامت (120 یورو)
 • مدارک تحصیلی

تمکن مالی برای متقاضیان تحصیل در اتریش باید بین 600 تا 1000 یورو در ماه باشد. در دانشگاه‌های خصوصی، هزینه‌های تحصیل بسیار بالاتر است. دانشجویان باید بتوانند ثابت کنند که می‌توانند هزینه‌های زندگی و تحصیل خود را در اتریش تأمین کنند.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی اتریش

مراحل دریافت ویزای تحصیلی بهترین دانشگاه‌های اتریش ۲۰۲۴ به شرح زیر است:

1. پذیرش از یک دانشگاه اتریش

اولین قدم برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش، پذیرش از یک دانشگاه اتریش است. برای این کار، باید مدارک تحصیلی خود را به دانشگاه مورد نظر ارسال کنید و در آزمون‌های ورودی دانشگاه در صورت لزوم شرکت کنید.

اگر برای پذیرش نیاز به آزمون ورودی است، باید با دریافت ویزای اتریش به این کشور سفر کنید تا در آزمون شرکت کنید.

2. جمع‌آوری مدارک لازم

پس از دریافت پذیرش از دانشگاه اتریش، باید مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلی و ارائه آن به سفارت را جمع‌آوری کنید. علاوه بر مدارک ذکر شده، برای ویزا شده مدارک زیر را نیز تهیه کنید:

 • فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • گذرنامه معتبر با حداقل شش ماه اعتبار
 • عکس پاسپورت

3. ارسال درخواست ویزا

پس از جمع‌آوری مدارک لازم، باید درخواست ویزای خود را به سفارت یا کنسولگری اتریش در کشور خود ارسال کنید.

4. مصاحبه ویزا

ممکن است در برخی موارد، از شما برای شرکت در مصاحبه ویزا دعوت شود. در مصاحبه ویزا، افسر ویزا سوالاتی در مورد شرایط شما، انگیزه شما برای تحصیل در اتریش و برنامه‌های شما برای آینده از شما خواهد پرسید.

5. دریافت ویزا

پس از بررسی مدارک شما و انجام مصاحبه ویزا، تصمیم در مورد صدور ویزای شما گرفته می‌شود. در صورت صدور ویزا، ویزای شما به پاسپورت شما الصاق خواهد شد.

مدت زمان بررسی درخواست ویزای تحصیلی اتریش معمولاً بین 6 تا 8 هفته است. 

هزینه زندگی دانشجویی در اتریش

هزینه زندگی در اتریش به عوامل مختلفی مانند شهر محل زندگی، سبک زندگی و هزینه‌های شخصی بستگی دارد.

اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر وین به‌طور متوسط 700 تا 1000 یورو در ماه است. مشخصا اگر حاشیه شهر را برای اقامت انتخاب کنید این هزینه‌ها کاهش خواهد یافت. اگر قصد اقامت در خوابگاه‌ را دارید هزینه سکونت به 250 الی 500 یورو در ماه کاهش پیدا می‌کند. هزینه غذا در اتریش نسبتاً مقرون‌به‌صرفه است. به‌طور متوسط، یک دانشجو در اتریش باید 200 تا 300 یورو در ماه برای غذا هزینه کند. هزینه حمل ‌و نقل در اتریش نسبتاً بالا است. یک بلیط یک‌طرفه مترو در وین 2.4 یورو است.

همچنین باید حدود 300 یورو برای قبض‌های خود درنظر داشته باشید.

هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه‌های اتریش

شهریه دانشگاه‌های اتریش برای دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا رایگان است. اما دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید شهریه پرداخت کنند.

شهریه دانشگاه‌های اتریش برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا به‌طور متوسط سالانه 7000 تا 10000 یورو است. بهترین دانشگاه‌های اتریش بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. این بورسیه‌ها می‌توانند شامل کمک هزینه تحصیلی، کمک هزینه مسکن و کمک هزینه سفر باشند. بورسیه‌های تحصیلی معمولاً بر اساس شایستگی، نیاز مالی یا ترکیبی از هر دو ارائه می‌شوند.

هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه‌های اتریش به شرح زیر است:

شهریه ترمیک مقطع کارشناسی

شهریه ترمیک مقطع کارشناسی‌ارشد

شهریه ترمیک مقطع دکتری

نام دانشگاه

۷۴۹.۴۲ یورو

۷۴۹.۴۲ یورو

۷۴۹.۴۲ یورو

 دانشگاه وین

۷۲۶.۷۲ یورو

۷۲۶.۷۲ یورو

۷۲۶.۷۲ یورو

دانشگاه فنی وین

۷۲۶.۷۲ یورو

۷۲۶.۷۲ یورو

۷۲۶.۷۲ یورو

دانشگاه اینسبروک

۷۲۶.۷۲ یورو

۷۲۶.۷۲ یورو

۷۲۶.۷۲ یورو

دانشگاه صنعتی گراس

۷۲۶.۷۲ یورو

۷۲۶.۷۲ یورو

۷۲۶.۷۲ یورو

دانشگاه یوهانس کپلر لینز

۷۲۶.۷۲ یورو

۷۲۶.۷۲ یورو

۷۲۶.۷۲ یورو

دانشگاه کلاگنفورت

۷۴۹.۴۲ یورو

۷۴۹.۴۲ یورو

۷۴۹.۴۲ یورو

دانشگاه کارل فرانزنس گراس

۷۴۷.۹۲ یورو

۷۴۷.۹۲ یورو

۷۴۷.۹۲ یورو

دانشگاه پاریس لودرون سالزبورگ

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *